מדריך הגנת הצומח, תברואה ווטרינריה
וטמרקט

הכל על פרעושים וקרציות

הכל על פרעושים וקרציות היורדים לחיי חיות המחמד ולפעמים גם לחיינו

 

חיות המחמד שלנו הופכים, בעיקר בחודשים החמים של השנה לפונדקאים המפרנסים ומזינים גדודי פרעושים וקרציות. חיות המחמד מתגרדות וסובלות אבל זה עלול להיות חמור הרבה יותר גם לחיות וגם לנו (בעיקר לילדים שביננו). טפילים (פרזיטים) אלה עלולים להעביר מחלות קשות.

 

פרעושים, הם הטפילים הנפוצים ביותר בכלבים וחתולים. הפרעוש הוא יצור קטן בצבע חום כהה, זריז וחמקמק – מצטיין בקפיצות לגובה ! 90% מאוכלוסיית הפרעושים נמצאת בסביבת המחיה של חית המחמד, רק 10% ממנה על בעל החיים עצמו ! רוב מחזור החיים שלו מתקיים בסביבת הכלב או החתול – שם בוקעות הביצים, מתפתחים הזחלים, הופכים לגלמים ומהם בוקעים הפרעושים הבוגרים. ליצירת מחזור חיים זה צריכה הפרעושה להיות מוזנת בדמו של בעל החיים (כולל האדם שהוא רק פונדקאי מזדמן אך היא אינה בוחלת בדמו).
ההזנה של הפרעושה נעשית ע"י עקיצת הפונדקאי ומציצת דמו. העקיצות במקרים הקלים גורמות לתופעות בלתי נעימות של גרודים וגירויים בעור. במקרים הקשים יותר לדלקות עור ופצעים, לאנמיה – בעיקר בגורים. חלק מסוים של הכלבים והחתולים אלרגיים למרכיב ברוק הפרעושה שגורם להם תופעות קשות מאד אפילו בעקבות עקיצה בודדת. זה בא לביטוי בהתגרדות קשה, נשירת שיער, התקרחויות, דלקות וזיהומים, ודורש טיפול תרופתי. גם בני האדם, תינוקות ,ילדים ובוגרים רגישים עלולים לפתח דלקת עור אלרגית שהטיפול בה דומה.
פרעושים עלולים גם להעביר לכלבים, לחתולים ולעיתים לילדים תולעים וגורמי מחלה נוספים.

 

גם הקרציות גורמות נזקים, לעיתים בלתי הפיכים ! הקרצייה היא טפיל הרבה פחות זריז מהפרעוש. לפני שהיא מוצצת דם היא קטנה – 2-3 מ"מ בצבע חום-שחור. לאחר מכן גופה גדל עד פי 5 ! וצבעו הופך לאפור. גם היא טפיל שרוב מחזור החיים שלו עובר בסביבתו של הכלב או החתול וגם היא עלולה לראות באדם, ילד או מבוגר, פונדקאי מזדמן ולמצוץ את דמו. הקרציות עוברות מספר שלבים של התבגרות שכדי לעבור אותן הן זקוקות לדם. הקרציות הבוגרות מחכות בדרך כלל על צמחים לפונדקאי שיעבור ואז הן ננעצות בעורו . במשך 2-3 שבועות הן ניזונות מדמו ובתום המשתה הן נושרות לקרקע מטילות ביצים ומחזור חדש מתחיל. קרצייה יכולה להטיל עד 5,000 ביצים !
גם הקרציות עשויות לגרום לגירויי עור, דלקות עור ואנמיה לגורים. נזק חמור יותר נגרם לכלבים ע"י העברת טפילי דם כדוגמת ארליכיה ובבזיה הגורמים למחלה קשה – קדחת הקרציות (אינה עוברת לבני האדם). היא מתבטאת בדיכאון וחולשה ואם לא מטפלים בה היא הופכת לכרונית, פוגעת בייצור תאי דם ועלולה לגרום למוות. לבני אדם הקרצייה מעבירה טפיל דם שאינו פוגע בכלבים, הגורם למחלה הנקראת קדחת הבהרות, או קדחת הכתמים, המהווה סכנת חיים אם לא אותרה בזמן.

 

טיפול ומניעה
הטיפול הנכון והיעיל ביותר נגד פרעושים וקרציות הוא טיפול מונע:
1. לא לחכות עד שרואים את הטפילים על גוף החיה אלא לטפל לאורך כל השנה, עם הקפדה יתרה בתקופת האביב והקיץ.
2. להשתמש בתכשירים / קולרים שיעילותם מוכחת, דוגמת אדוונטאג' קילטיקס או אדוונטיקס של חברת באייר.
3. חשוב מאוד לא להסתפק רק בטיפול בחיית המחמד אלא לדאוג גם להדברת הסביבה הן בבית והן בחצר.

 

 

 

ד"ר דפנה אברהם.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים